U19B

PlaydownsProvincial ScheduleHost InformationStandings/Results

North Playdowns

ROUND 1 –  March 6-8, 2020

Teams will be ranked and placed into pools (1 pool of 4, 2 pools of 3) on February 24, 2020. 
The following teams will compete for  3 Provincial Spots:

Association Team Name Team Code
Lacombe Ringette Edge LAC-U19B-1
Red Deer Ringette Rush RDR-U19B-1
Beaumont Ringette Rush BMT-U19B-1
Fort Saskatchewan Ringette Ice FSK-U19B-1
Leduc (Jaguars) Ringette Jaguars LED-U19B-1
Spruce Grove Ringette Association Blackout SGV-U19B-1
Sherwood Park Ringette Bees SPK-U19B-1
St. Albert Ringette Vintage STA-U19B-1
Edmonton Ringette (EFCLRA) Storm EDM-U19B-1
Fort McMurray Ringette Fusion FMC-U19B-1

POOL A: St. Albert

1st Place in Pool A will advance to Provincials.

Game # Date Day Division Region Location Time Start Time end Duration Pool Home Away
105 6-Mar Friday U19B NORTH Go Auto 18:30 19:45 1:15 A Fort Saskatchewan Ice Beaumont Rush
106 6-Mar Friday U19B NORTH Mark Messier 19:15 20:30 1:15 A St. Albert Vintage Edmonton Storm
109 7-Mar Saturday U19B NORTH Mark Messier 10:00 11:15 1:15 A Beaumont Rush St. Albert Vintage
110 7-Mar Saturday U19B NORTH Go Auto 11:00 12:15 1:15 A Edmonton Storm Fort Saskatchewan Ice
113 8-Mar Sunday U19B NORTH Go Auto 16:00 17:15 1:15 A Beaumont Rush Edmonton Storm
114 8-Mar Sunday U19B NORTH Go Auto 17:30 18:45 1:15 A Fort Saskatchewan Ice St. Albert Vintage

POOL B: Leduc

1st Place in Pool B will advance to Provincials.

Game # Date Day Division Region Location Time Start Time end Duration Pool Home Away
107 7-Mar Saturday U19B NORTH Leduc Recreation Centre Robinson Arena 8:15 9:30 1:15 B Fort McMurray Fusion Leduc Jaguars
111 7-Mar Saturday U19B NORTH Leduc Recreation Centre Robinson Arena 12:15 13:30 1:15 B Spruce Grove Blackout Fort McMurray Fusion
115 8-Mar Sunday U19B NORTH Leduc Recreation Centre Wilhauk Beef Jerky Arena 16:45 18:00 1:15 B Leduc Jaguars Spruce Grove Blackout

POOL C: Red Deer

1st Place in Pool C will advance to Provincials.

Game # Date Day Division Region Location Time Start Time end Duration Pool Home Away
108 7-Mar Saturday U19B NORTH DAWE 11:30 12:45 1:15 C Lacombe Edge Sherwood Park Bees
112 7-Mar Saturday U19B NORTH KINEX 16:00 17:15 1:15 C Sherwood Park Bees Red Deer Rush
116 8-Mar Sunday U19B NORTH KINEX 12:00 13:15 1:15 C Red Deer Rush Lacombe Edge

NO ROUND 2


Advancing to Provincials:

Red Deer *Provincial Host*
Lacombe Edge
Leduc Jaguars
Fort Saskatchewan Ice

U19B Playdown Results – March 9


South Playdowns

ROUND 1 –  March 6-8, 2020

Teams will be ranked and placed into pools (2 pools of 4) on February 24, 2020. 
The following teams will compete for 4 Provincial Spots:

Association Team Name Team Code 
Cochrane Ringette Rockies COC-U19B-1
Strathmore Minor Ringette Association Ice STR-U19B-1
Bowview Ringette Impulse CBV-U19B-1
Bowview Ringette Team CBV-U19B-2
Northwest Ringette Honey Badgers CNW-U19B-1
Northwest Ringette Ignite CNW-U19B-2
South Calgary Ringette Lightning CSO-U19B-1
South Calgary Ringette Blazers CSO-U19B-2

POOL A: Calgary

1st & 2nd Place in Pool A will advance to Provincials.

Game # Date Day Division Region Location Time Start Time end Duration Pool Home Away
117 6-Mar Friday U19B SOUTH Rocky Ridge 17:30 18:45 1:15 A Bowview Impulse Cochrane Rockies
118 6-Mar Friday U19B SOUTH Rocky Ridge 19:00 20:15 1:15 A Strathmore Ice South Calgary Blazers
119 7-Mar Saturday U19B SOUTH WinSport B 12:00 13:15 1:15 A Strathmore Ice Bowview Impulse
120 7-Mar Saturday U19B SOUTH WinSport B 13:30 14:45 1:15 A South Calgary Blazers Cochrane Rockies
125 8-Mar Sunday U19B SOUTH Joe Kryczka 8:30 9:45 1:15 A Bowview Impulse South Calgary Blazers
126 8-Mar Sunday U19B SOUTH Joe Kryczka 10:00 11:15 1:15 A Cochrane Rockies Strathmore Ice

POOL B: Calgary

1st & 2nd Place in Pool B will advance to Provincials.

Game # Date Day Division Region Location Time Start Time end Duration Pool Home Away
121 7-Mar Saturday U19B SOUTH Seton 9:45 11:00 1:15 B South Calgary Lightning Northwest Honey Badgers
122 7-Mar Saturday U19B SOUTH Seton 11:15 12:30 1:15 B Northwest Ignite Bowview Team
123 7-Mar Saturday U19B SOUTH Shouldice 19:15 20:30 1:15 B South Calgary Lightning Northwest Ignite
124 7-Mar Saturday U19B SOUTH Shouldice 20:45 22:00 1:15 B Northwest Honey Badgers Bowview Team
127 8-Mar Sunday U19B SOUTH Joe Kryczka 11:30 12:45 1:15 B Bowview Team South Calgary Lightning
128 8-Mar Sunday U19B SOUTH Joe Kryczka 13:00 14:15 1:15 B Northwest Honey Badgers Northwest Ignite

NO ROUND 2


Advancing to Provincials:

Strathmore Ice
Bowview Team
South Calgary Lightning
South Calgary Blazers

U19B Playdown Results – March 9

Dates: March 27-29, 2020
Location: Red Deer

U19B Provincial Website – www.reddeerringette.com

U19B Provincial Schedule – Red Deer – March 10

Coaches Meeting: March 26, 2020, at 8:00pm
Location: Kinsmen Arena skate shack – 5 McIntosh Ave

2019 U19B Provincial Standings

GOLD Fort Saskatchewan Ice
SILVER Beaumont Rush
BRONZE Fort McMurray Fusion
4th South Calgary Wild
Leduc Jaguars
Hinton
Strathmore Ice
Cochrane Rockies