U14B

PlaydownsProvincial ScheduleHost InformationStandings/Results

North Playdowns

ROUND 1 – February 28 – March 1, 2020
ROUND 2 – March 6-8, 2020

Teams will be ranked and placed into pools (2 pools of 3, 1 pool of 4) after session 2 of Black Gold League.

The following teams have committed to attend and will compete for

Provincial Spots:

Association Team Code Team Name 
Lacombe Ringette  Edge LAC-U14B-1
Red Deer Ringette Rush RDR-U14B-1
Fort Saskatchewan Ringette Ice FSK-U14B-1
Hinton Ringette Association Impact HIN-U14C-1
Pembina Ringette Wranglers PEM-U14B-1
Spruce Grove Ringette Association Fury

SGV-U14B-1

Sherwood Park Ringette Rampage SPK-U14B-1
St. Albert Ringette Sabotage STA-U14B-1
Edmonton Ringette (EFCLRA) Impact EDM-U14B-1
Fort McMurray Ringette Fusion FMC-U14B-1

POOL A: TBD

1st Place in Pool A advance to Provincials.

Game # Date Day Division City/Town Location Time Start Time end Duration Pool Team 1 Team 2
55 29-Feb Saturday U14B Lacombe  Lacombe  10:45 11:45 1:00 A A1N A2N
56 29-Feb Saturday U14B Lacombe  Lacombe  12:00 13:00 1:00 A A3N A4N
59 29-Feb Saturday U14B Lacombe  Lacombe  15:45 16:45 1:00 A A1N A3N
60 29-Feb Saturday U14B Lacombe  Lacombe  17:00 18:15 1:15 A A2N A4N
63 1-Mar Sunday U14B Lacombe  Lacombe  12:00 13:00 1:00 A A1N A4N
64 1-Mar Sunday U14B Lacombe  Lacombe  13:15 14:15 1:00 A A2N A3N

1st Place in Pool B advance to Provincials.

Game # Date Day Division City/Town Location Time Start Time end Duration Pool Team 1 Team 2
57 1-Mar Sunday U14B St. Albert Troy Murray 7:30 8:30 1:00 B B1N B2N
61 1-Mar Sunday U14B St. Albert Troy Murray 11:30 12:30 1:00 B B2N B3N
65 1-Mar Sunday U14B St. Albert Go Auto 16:00 17:00 1:00 B B1N B3N

1st Place in Pool C advance to Provincials.

Game # Date Day Division City/Town Location Time Start Time end Duration Pool Team 1 Team 2
58 29-Feb Saturday U14B Lacombe  Lacombe  13:15 14:15 1:00 C C1N C2N
62 1-Mar Sunday U14B Lacombe  Lacombe  9:30 10:30 1:00 C C2N C3N
66 1-Mar Sunday U14B Lacombe  Lacombe  14:30 15:30 1:00 C C1N C3N

Teams will be put in 1 pool of 3. 1st place will advance to provincials.    

Game # Date Day Division City/Town Location Time Start Time end Time end Pool Team 1 Team 2
156 7-Mar Saturday U14B Sherwood Park GARC 17:00 18:00 1:00 A A1N A2N
157 8-Mar Sunday U14B Sherwood Park GARC 8:15 9:30 1:15 A A2N A3N
158 8-Mar Sunday U14B Sherwood Park GARC 12:45 13:45 1:00 A A1N A3N

                                                                                                                 

South Playdowns

ROUND 1 – February 23-24, 2019
ROUND 2 – N/A

Teams will be ranked and placed into pools (3 pools of 4) following the end of 123 League. 
The following teams have committed to attend and will compete for Provincial Spots:

Association Team Name Team Code 
Lethbridge Ringette Blur LTH-U14B-1
Medicine Hat Ringette Maximum MHT-U14B-1
Airdrie Ringette Association Rebels AIR-U14B-1
Indus Ringette Association Lightning IND-U14B-1
Rockyford Ringette Association Ringers RFD-U14B-1
Bowview Ringette Warriors CBV-U14B-1
Bowview Ringette Royals CBV-U14B-2
Bowview Ringette Shock CBV-U14B-3
Northwest Ringette Mayhem CNW-U14B-1
Northwest Ringette Sabotage CNW-U14B-2
South Calgary Ringette Shockwave CSO-U14B-1
South Calgary Ringette Radioactive CSO-U14B-2

POOL A: TBD

1st Place in Pool A advance to Provincials.

Game # Date Day Division Location Time Start Time end Duration Pool Team 1 Team 2
66 29-Feb Saturday U14B Rockyford Arena 8:15 9:15 1:00 A A1S A2S
67 29-Feb Saturday U14B Rockyford Arena 9:30 10:30 1:00 A A3S A4S
72 29-Feb Saturday U14B Rockyford Arena 13:15 14:15 1:00 A A1S A4S
73 29-Feb Saturday U14B Rockyford Arena 14:30 15:30 1:00 A A2S A3S
78 01-Mar Sunday U14B Rockyford Arena 11:30 12:30 1:00 A A1S A3S
79 01-Mar Sunday U14B Rockyford Arena 13:30 14:30 1:00 A A2S A4S

POOL B: TBD

1st Place in Pool B advance to Provincials.

Game # Date Day Division Location Time Start Time end Duration Pool Team 1 Team 2
68 29-Feb Saturday U14B Hussar Arena 9:00 10:00 1:00 B B1S B2S
69 29-Feb Saturday U14B Hussar Arena 10:15 11:15 1:00 B B3S B4S
74 29-Feb Saturday U14B Hussar Arena 14:30 15:30 1:00 B B1S B3S
75 29-Feb Saturday U14B Hussar Arena 15:45 16:45 1:00 B B2S B4S
80 1-Mar Sunday U14B Hussar Arena 9:30 10:30 1:00 B B1S B4S
81 1-Mar Sunday U14B Hussar Arena 10:45 11:45 1:00 B B2S B3S

POOL C: TBD

1st Place in Pool C advance to Provincials.

Game # Date Day Division Location Time Start Time end Duration Pool Team 1 Team 2
70 29-Feb Saturday U14B ATB Centre West Arena 12:30 13:30 1:00 C C1S C2S
71 29-Feb Saturday U14B ATB Centre West Arena 13:45 14:45 1:00 C C3S C4S
76 29-Feb Saturday U14B ATB Centre West Arena 17:30 18:30 1:00 C C1S C3S
77 29-Feb Saturday U14B ATB Centre West Arena 18:45 19:45 1:00 C C2S C4S
82 1-Mar Sunday U14B ATB Centre West Arena 12:15 13:15 1:00 C C1S C4S
83 1-Mar Sunday U14B ATB Centre West Arena 13:30 14:30 1:00 C C2S C3S

No Round 2

Dates: March 20-22, 2020
Location: Lethbridge

Tournament information, schedule and scores will be posted on the Provincial host’s website:

2019 U14B Provincial Standings

GOLD Northwest Subzero
SILVER Northwest Fusion
BRONZE Lethbridge Locomotive
4th Sherwood Park Venom
  South Calgary Elite
  Bowview Ignite
  Bowview Eclipse
  Indus Lightning
  Red Deer Rush
  St. Albert Tsunami
  St. Albert Shock
  Northwest Eclipse

2018 U14B Provincial Standings

Gold – Lacombe Edge
Silver – Indus Lightning
Bronze – Medicine Hat Rogue
4th – Northwest Outlaws
5th – Hussar Fireworks
6th – Leduc Jaguars
7th – Strathmore Ice
8th – Spruce Grove Storm
9th – St. Albert Thunder
10th – Lethbridge Hericanes
11th – South Calgary Warriors
12th – Sherwood Park Sabotage