U19B

PlaydownsProvincial ScheduleHost InformationStandings/Results

North Playdowns

ROUND 1 –  March 2-3, 2019
ROUND 2 – March 9-10, 2019

Teams will be ranked and placed into pools (2 pools of 4, 1 pool of 3) following the second session of the Black Gold League.
The following teams have committed to attend and will compete for  Provincial Spots (+host):

Association Team Code Team Name 
Beaumont Ringette N1 – BMT-U19B-1 Rush
Drayton Valley Ringette N6 – DVY-U19B-1 Drillers
Edmonton Ringette (EFCLRA) N10 – EDM-U19B-1 Storm
Fort McMurray Ringette N2 – FMC-U19B-1 Fusion – HOST
Fort Saskatchewan Ringette N7 – FSK-U19B-1 Ice
Hinton Ringette Association N3 – HIN-U19B-1 Fury
Leduc (Jaguars) Ringette N5 – LED-U19B-1 Jaguars
Red Deer Ringette N4 – RDR-U19B-1 Rush
Sherwood Park Ringette N9 – SPK U19B-1 Storm
Spruce Grove Ringette Association N8 – SGV-U19B-1 Slam
St. Albert Ringette N11 – STA-U19B-1 Heat

POOL A: Red Deer, Leduc, Edmonton, Sherwood Park

1st Place in Pool A will advance to Provincials, 2nd Place in Pool A will advance to Round 2

Game # Date Day Division Region City/Town Location Time Start Time end Pool HOME SCORE AWAY
200 2-Mar Saturday U19B NORTH Red Deer DAWE 11:30 12:45 A Red Deer 7-1 Edmonton
201 2-Mar Saturday U19B NORTH Red Deer KINB 12:30 13:45 A Leduc 3-4 Sherwood Park
205 2-Mar Saturday U19B NORTH Red Deer KINEX 17:30 18:45 A Leduc 9-2 Edmonton
206 2-Mar Saturday U19B NORTH Red Deer DAWE 19:15 20:30 A Sherwood Park 4-5 Red Deer
210 3-Mar Sunday U19B NORTH Red Deer KINEX 9:45 11:00 A Red Deer 4-11 Leduc
211 3-Mar Sunday U19B NORTH Red Deer KINEX 11:15 12:30 A Edmonton 4-9 Sherwood Park

POOL B: Hinton, Fort Saskatchewan, St. Albert, Fort McMurray

1st Place in Pool B will advance to Provincials, 2nd Place in Pool B will advance to Round 2

Game # Date Day Division Region City/Town Location Time Start Time end Pool HOME SCORE AWAY
202 2-Mar Saturday U19B NORTH St. Albert RQB 18:00 19:15 B Hinton 7-4 Fort Saskatchewan
203 2-Mar Saturday U19B NORTH St. Albert RQB 19:30 20:45 B St. Albert 1-8 Fort McMurray
207 3-Mar Sunday U19B NORTH St. Albert Troy Murray 11:15 12:30 B Hinton 7-4 St. Albert
208 3-Mar Sunday U19B NORTH St. Albert Troy Murray 12:45 14:00 B Fort Saskatchewan 3-5 Fort McMurray
212 2-Mar Saturday U19B NORTH St. Albert Go Auto 13:00 14:15 B Hinton 4-9 Fort McMurray
213 3-Mar Sunday U19B NORTH St. Albert Go Auto 18:45 20:00 B Fort Saskatchewan 7-3 St. Albert

POOL C: Beaumont, Drayton Valley, Spruce Grove

1st Place in Pool C will advance to Provincials, 2nd Place in Pool C will advance to Round 2

Game # Date Day Division Region City/Town Location Time Start Time end Pool HOME SCORE AWAY
204 2-Mar Saturday U19B NORTH Leduc Robinson 8:15 9:30 C Spruce Grove 2-9 Beaumont
209 2-Mar Saturday U19B NORTH Beaumont Beaumont 16:00 17:15 C Beaumont 12-7 Drayton Valley
214 3-Mar Sunday U19B NORTH Beaumont Beaumont 17:15 18:30 C Drayton Valley 9-4 Spruce Grove

1st Place in Round 2 will advance to Provincials

Round 2 teams: Sherwood Park, Fort Saskatchewan, Drayton Valley

Game # Date Day Division Region City Location Time Start Time end Pool HOME SCORE AWAY
255 09-Mar Saturday U19B NORTH Red Deer DAWE 11:30 12:45 A Sherwood Park 3-5 Fort Saskatchewan
256 09-Mar Saturday U19B NORTH Red Deer KINEX 17:30 18:45 A Fort Saskatchewan 8-6 Drayton Valley
258 10-Mar Sunday U19B NORTH Red Deer PENHOLD 14:30 15:45 A Drayton Valley 8-2 Sherwood Park

Advancing: Leduc, Hinton, Beaumont, Fort Saskatchewan, Fort McMurray (HOST)


South Playdowns

ROUND 1: March 2-3, 2019

Teams will be ranked and placed into pools (1 pool of 4).
The following teams have committed to attend and will compete for 3 Provincial Spots:

Association Team Code Team Name 
Cochrane Ringette S4 – COC-U19B-1 Rockies
Lethbridge Ringette S6 – LTH-U19B-1 Blaze
South Calgary Ringette S5 – CSO-U19B1 Wild
Strathmore Minor Ringette Association S2 – STR-U19B1 Ice


POOL A:

1st & 2nd & 3rd in Pool A will advance to Provincials

Game # Date Day Division Region City/Town Location Time Start Time end Pool HOME SCORE AWAY
215 1-Mar Fri U19B SOUTH Calgary Rocky Ridge YMCA 17:30 18:45 A Strathmore 5-5 Cochrane
216 1-Mar Fri U19B SOUTH Calgary Rocky Ridge YMCA 19:00 20:15 A South Calgary 7-6 Lethbridge
217 2-Mar Sat U19B SOUTH Calgary Rocky Ridge YMCA 9:00 10:15 A Strathmore 6-3 South Calgary
218 2-Mar Sat U19B SOUTH Calgary Rocky Ridge YMCA 10:30 11:45 A Cochrane 1-1 Lethbridge
219 2-Mar Sat U19B SOUTH Calgary Shouldice 19:00 20:15 A Lethbridge 4-5 Strathmore
220 2-Mar Sat U19B SOUTH Calgary Shouldice 20:30 21:45 A Cochrane 5-2 South Calgary

NO ROUND 2

]

Advancing: Strathmore, Cochrane, South Calgary

2019 U19B Provincial Schedule

Dates: March 22-24, 2019
Location: Fort McMurray

Coaches meeting on Thursday evening, time/location TBA. Earliest game on Friday March 22nd: 10am. Gold Medal game on Sunday ends at 11am.

 

U19B Provincial Website (Info and scores):  http://mcmurrayringette.com/page.php?page_id=114912

 

 

U19B Provincial Website (Info and scores):  http://mcmurrayringette.com/page.php?page_id=114912

 

2019 U19B Provincial Standings

Gold – Fort Saskatchewan Ice
Silver – Beaumont Rush
Bronze – Fort McMurray Fusion
4th – South Calgary Wild
5th – Leduc Jaguars
6th – Hinton
7th – Strathmore Ice
8th – Cochrane Rockies