U16A

PlaydownsProvincial ScheduleHost InformationStandings/Results

North Playdowns 

ROUND 1 – February 8-10th, 2019

Teams will be ranked and placed into 1 pool of 5 following the end of session 2 of the Black Gold League.

The following teams have committed to attend and will compete for 3 Provincial Spots:

Association Team Code Team Name 
Beaumont Ringette BMT-U16A-1 Rush
Edmonton Ringette (EFCLRA) EDM-U16A1 Edmonton Rush
Leduc (Jaguars) Ringette LED-16B-1 Leduc Jaguars
Spruce Grove Ringette Association SGV U16A-1 Riot
St. Albert Ringette STA-U16A-1 Saints

POOL A:

1st & 2nd & 3rd Place in Pool A will advance to Provincials.

Game # Date Day Division Region City Location Time Start Time end Pool Team 1 Team 2
1 8-Feb-19 Friday U16A NORTH St. Albert Mark Messier 19:15 20:30 A A1N A2N
2 9-Feb-19 Saturday U16A NORTH St. Albert Mark Messier 8:45 10:00 A A3N A4N
3 9-Feb-19 Saturday U16A NORTH St. Albert Mark Messier 11:30 12:45 A A5N A1N
4 9-Feb-19 Saturday U16A NORTH St. Albert Mark Messier 13:00 14:15 A A2N A3N
5 9-Feb-19 Saturday U16A NORTH St. Albert RQB 18:00 19:15 A A4N A5N
6 10-Feb-19 Sunday U16A NORTH St. Albert Troy Murray 8:30 9:45 A A1N A3N
7 10-Feb-19 Sunday U16A NORTH St. Albert Troy Murray 12:45 14:00 A A2N A4N
8 10-Feb-19 Sunday U16A NORTH St. Albert Troy Murray 14:15 15:30 A A5N A3N
9 10-Feb-19 Sunday U16A NORTH St. Albert Go Auto 17:15 18:30 A A4N A1N
10 10-Feb-19 Sunday U16A NORTH St. Albert Go Auto 18:45 20:00 A A2N A5N

NO ROUND 2


South Playdowns

ROUND 1 – February 8-10, 2019

Teams will be ranked and placed into pools (2 pools of 4) following the end of 123 League. 
Teams have committed to attend and will compete for 4 Provincial Spots (+host):

Association Team Code Team Name 
Bowview Ringette CBV-U16A-1 Blazers
Bowview Ringette CBV-u16A-2 Hype
Bowview Ringette CBV-U16A-3 Surge
Cochrane Ringette COC-U16A-1 Rockies
Medicine Hat Ringette MHT-U16A1 Mud Hens
Northwest Ringette CNW-U16A-1 Nova
Northwest Ringette CNW-U16A-2 RMBL
South Calgary Ringette CSO U16A1 Strike

POOL A:

1st & 2nd Place in Pool A will advance to Provincials

Game # Date Day Division Region City/Town Location Time Start Time end Pool Team 1 Team 2
11 8-Feb Fri U16A SOUTH Calgary Rocky Ridge YMCA 17:30 18:45 A A1S A2S
12 8-Feb Fri U16A SOUTH Calgary Rocky Ridge YMCA 19:00 20:15 A A3S A4S
15 9-Feb Sat U16A SOUTH Calgary Seton YMCA 9:45 11:00 A A1S A3S
16 9-Feb Sat U16A SOUTH Calgary Rocky Ridge YMCA 10:30 11:45 A A2S A4S
19 10-Feb Sun U16A SOUTH Calgary Rose Kohn 8:15 9:30 A A1S A4S
20 10-Feb Sun U16A SOUTH Calgary Rose Kohn 9:45 11:00 A A2S A3S

POOL B:

1st & 2nd Place in Pool B will advance to Provincials

Game # Date Day Division Region City/Town Location Time Start Time end Pool Team 1 Team 2
13 9-Feb Sat U16A SOUTH Calgary Seton YMCA 8:15 9:30 B B1S B2S
14 9-Feb Sat U16A SOUTH Calgary Rocky Ridge YMCA 9:00 10:15 B B3S B4S
17 9-Feb Sat U16A SOUTH Calgary COP -Arena C 15:00 16:15 B B1S B3S
18 9-Feb Sat U16A SOUTH Calgary COP -Arena C 16:30 17:45 B B2S B4S
21 10-Feb Sun U16A SOUTH Calgary COP -Arena D 15:00 16:15 B B1S B4S
22 10-Feb Sun U16A SOUTH Calgary COP -Arena D 16:30 17:45 B B2S B3S

NO ROUND 2

Dates: March 1-3, 2019
Location: Calgary – Bowview

PROVINCIAL WEBSITE (LEDUC):

 

PROVINCIAL WEBSITE (LEDUC):

 

HOTEL INFORMATION

 

 

2018 U16A Provincial Standings

GOLD – Bowview Royals
SILVER – South Calgary Blues
BRONZE – Medicine Hat Mission
4th – Bowview Rage
5th – Hinton Fury
6th – Edmonton
7th – St. Albert Delta
8th – Red Deer Rush