U12B

PlaydownsProvincial ScheduleHost InformationStandings/Results

North Playdowns 

ROUND 1 – February 16-17, 2018
ROUND 2 – February 23-24, 2018

Teams will be ranked and placed into pools (1 pool of 4, 3 pools of 3) following the end of 
Teams will be competing for 6 Provincial Spots:

Association Team Code Team Name 
Edmonton Ringette (EFCLRA) EDM-U12B-1 Avalanche
Edmonton Ringette (EFCLRA) EDM-U12B-2 Wild
Fort McMurray Ringette FMC-U12B-1 Attack
Lacombe Ringette LAC-U12A-1 Lacombe Edge
Leduc (Jaguars) Ringette LED-U12B-1 Jaguars
Pembina Ringette PEM-U12B-1 Power
Red Deer Ringette RDR-U12B-1 Rush
Red Deer Ringette RDR-U12B-2 Rush Black
Sherwood Park Ringette SPK-U12B-1 High Voltage
Sherwood Park Ringette SPK-U12B-2 Crush
Spruce Grove Ringette Association SGV-U12B-1 Thunder
Spruce Grove Ringette Association SGV-U12B-2 Goal Diggers
St. Albert Ringette STA-U12B-1 Ambush

POOL A:

1st Place in Pool A advance to Provincials, 2nd Place in Pool A advance to Round 2

Game # Date Day Division Region City/Town Location Time Start Time end Pool Team 1 Team 2
23 16-Feb Saturday U12B NORTH Thorhild Thorhild Arena 9:00 10:00 A A1N A2N
24 16-Feb Saturday U12B NORTH Thorhild Thorhild Arena 10:15 11:15 A A3N A4N
28 16-Feb Saturday U12B NORTH Thorhild Thorhild Arena 15:15 16:15 A A1N A3N
29 16-Feb Saturday U12B NORTH Thorhild Thorhild Arena 16:30 17:30 A A2N A4N
33 17-Feb Sunday U12B NORTH Thorhild Thorhild Arena 11:30 12:30 A A1N A4N
34 17-Feb Sunday U12B NORTH Thorhild Thorhild Arena 12:45 13:45 A A2N A3N

POOL B:

1st Place in Pool B advance to Provincials, 2nd Place in Pool B advance to Round 2

Game # Date Day Division Region City/Town Location Time Start Time end Pool Team 1 Team 2
25 16-Feb Saturday U12B NORTH Thorhild Thorhild Arena 11:30 12:30 B B1N B2N
30 16-Feb Saturday U12B NORTH Thorhild Thorhild Arena 17:45 18:45 B B2N B3N
35 17-Feb Sunday U12B NORTH Thorhild Thorhild Arena 14:00 15:00 B B1N B3N

POOL C:

1st Place in Pool C advance to Provincials, 2nd Place in Pool C advance to Round 2

Game # Date Day Division Region City/Town Location Time Start Time end Pool Team 1 Team 2
26 16-Feb Saturday U12B NORTH Thorhild Thorhild Arena 12:45 13:45 C C1N C2N
31 17-Feb Sunday U12B NORTH Thorhild Thorhild Arena 9:00 10:00 C C2N C3N
36 17-Feb Sunday U12B NORTH Thorhild Thorhild Arena 15:15 16:15 C C1N C3N

POOL D:

1st Place in Pool D advance to Provincials, 2nd Place in Pool D advance to Round 2

Game # Date Day Division Region City/Town Location Time Start Time end Pool Team 1 Team 2
27 16-Feb Saturday U12B NORTH Thorhild Thorhild Arena 14:00 15:00 D D1N D2N
32 17-Feb Sunday U12B NORTH Thorhild Thorhild Arena 10:15 11:15 D D2N D3N
37 17-Feb Sunday U12B NORTH Thorhild Thorhild Arena 16:30 17:30 D D1N D3N

1st & 2nd Place in Round 2 advance to Provincials

Game # Date Day Division Region City/Town Location Time Start Time end Pool Team 1 Team 2
221 23-Feb Saturday U12B NORTH St. Albert Mark Messier 10:00 11:15 A A1N A2N
222 23-Feb Saturday U12B NORTH St. Albert Mark Messier 13:00 14:15 A A3N A4N
223 24-Feb Sunday U12B NORTH St. Albert Troy Murray 7:30 8:30 A A1N A3N
224 24-Feb Sunday U12B NORTH St. Albert Troy Murray 10:00 11:00 A A2N A4N
225 24-Feb Sunday U12B NORTH St. Albert Go Auto 16:00 17:00 A A1N A4N
226 24-Feb Sunday U12B NORTH St. Albert Go Auto 17:15 18:30 A A2N A3N

South Playdowns 

ROUND 1 – February 16-18, 2018
ROUND 2 – February 23-24, 2018

Teams will be ranked and placed into pools (1 pool of 4, 3 pools of 3) after the last games of the 123 league.
Teams will be competing for 5 Provincial Spots (+host).

Association Team Code Team Name 
Airdrie Ringette Association AIR-U12B1 Attitude
Bowview Ringette CBV-U12B Thunder
Bowview Ringette CBV-U12B-1 Storm
Bowview Ringette CBV-U12B-3 Riptide
Cochrane Ringette COC-U12B-2 Monsters
Lethbridge Ringette LTH-U12B1-1 Adrenaline
Northwest Ringette CNW-U12-2 Kryptonite
Northwest Ringette CNW-U12B-1 Rampage
Rockyford Ringette Association RFD-U12B-1 Ringers
South Calgary Ringette CSO-U12B-1 Ice Breakers
South Calgary Ringette CSOU12B2 Venom
South Calgary Ringette CSO-U12B-3 Eclipse
Strathmore Minor Ringette Association STR-U12B1 Ice Scream

POOL A:

1st Place in Pool A advance to Provincials, 2nd Place in Pool A advance to Round 2

Game # Date Day Division Region City/Town Location Time Start Time end Pool Team 1 Team 2
38 16-Feb Saturday U12B SOUTH Rockyford Rockyford Arena 8:15 9:15 A A1S A2S
39 16-Feb Saturday U12B SOUTH Rockyford Rockyford Arena 9:30 10:30 A A3S A4S
43 16-Feb Saturday U12B SOUTH Rockyford Rockyford Arena 15:30 16:30 A A1S A3S
44 16-Feb Saturday U12B SOUTH Rockyford Rockyford Arena 16:45 17:45 A A2S A4S
48 17-Feb Sunday U12B SOUTH Rockyford Rockyford Arena 8:45 9:45 A A1S A4S
49 17-Feb Sunday U12B SOUTH Rockyford Rockyford Arena 10:00 11:00 A A2S A3S

POOL B:

1st Place in Pool B advance to Provincials, 2nd Place in Pool B advance to Round 2

Game # Date Day Division Region City/Town Location Time Start Time end Pool Team 1 Team 2
40 16-Feb Saturday U12B SOUTH Rockyford Rockyford Arena 10:45 11:45 B B1S B2S
45 16-Feb Saturday U12B SOUTH Rockyford Rockyford Arena 19:45 20:45 B B2S B3S
50 17-Feb Sunday U12B SOUTH Rockyford Rockyford Arena 11:15 12:15 B B1S B3S

POOL C:

1st Place in Pool C advance to Provincials, 2nd Place in Pool C advance to Round 2

Game # Date Day Division Region City/Town Location Time Start Time end Pool Team 1 Team 2
41 16-Feb Saturday U12B SOUTH Rockyford Rockyford Arena 14:15 15:15 C C1S C2S
46 17-Feb Sunday U12B SOUTH Rockyford Rockyford Arena 7:30 8:30 C C2S C3S
51 17-Feb Sunday U12B SOUTH Rockyford Rockyford Arena 12:30 1:30 C C1S C3S

POOL D:

1st Place in Pool D advance to Provincials, 2nd Place in Pool D advance to Round 2

Game # Date Day Division Region City/Town Location Time Start Time end Pool Team 1 Team 2
42 16-Feb Saturday U12B SOUTH Lethbridge ATB Centre – East 10:00 11:15 D D1S D2S
47 16-Feb Saturday U12B SOUTH Lethbridge ATB Centre – East 14:30 15:45 D D2S D3S
52 16-Feb Saturday U12B SOUTH Lethbridge ATB Centre – East 19:00 20:00 D D1S D3S

1st Place in Round 2 advance to Provincials

Game # Date Day Division Region City/Town Location Time Start Time end Pool Team 1 Team 2
227 23-Feb Saturday U12B SOUTH Hussar Hussar Arena 7:30 8:30 A A1S A2S
228 23-Feb Saturday U12B SOUTH Hussar Hussar Arena 8:45 9:45 A A3S A4S
229 23-Feb Saturday U12B SOUTH Hussar Hussar Arena 16:45 17:45 A A1S A3S
230 23-Feb Saturday U12B SOUTH Hussar Hussar Arena 18:00 19:00 A A2S A4S
231 24-Feb Sunday U12B SOUTH Hussar Hussar Arena 7:45 8:45 A A1S A4S
232 24-Feb Sunday U12B SOUTH Hussar Hussar Arena 16:00 17:00 A A2S A3S

Dates: March 8-10, 2018 
Location: Rockyford

Provincial Host Website:

 

Provincial Host Website:

2018 U12B Provincial Standings

GOLD – Beaumont Rush
SILVER – Lethbridge Velocity
BRONZE – Spruce Grove Avalanche
4th – Rockyford Ringers
5th – Edmonton Bandits
6th – South Calgary High Voltage
7th – Spruce Grove Ambush
8th – Edmonton Eclipse
9th – Medicine Hat Edge
10th – Sherwood Park Rebels
11th – Northwest Rage
12th – Strathmore Ice Beasts